معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان داوری مسابقه ملی طرح های بازآفرینی شهر الوند: هیأت داوران شاخصهایی نظیر احترام به ارزشهای فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی منطقه را در ارزیابی خود مد نظر قرار دادند

داوری مرحله اول مسابقه ملی طرح های بازآفرینی شهری الوند به خط پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی شهرداری الوند؛ در پی برگزاری مسابقه ملی جهت ارایه طرح های بازآفرینی شهری برای محله گلها و بازارچه ایرانی اسلامی شهر الوند که از اسفندماه سال گذشته آغاز و در فروردین ماه سال جاری به پایان رسید، امروز پنجشنبه 7 اردیبهشت ماه با حضور دکتر ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی به عنوان یکی از داوران در کنار سایر داوران، طرح ها و ایده های ارسالی براساس شاخصهای مورد نظر در فراخوان مسابقه ملی طرح های بازآفرینی مجتمع گلها و بازارچه ایرانی اسلامی شهر الوند، بررسی و در مجموع 10 طرح برتر از بین طرح ها برگزیده شد.
در پایان این مسابقه دکتر ایزدی در مصاحبه ای ضمن ابراز خرسندی از اقدامات مدیریت شهری الوند در حوزه بازآفرینی شهری اظهار داشت: با برگزاری این مسابقه، الوند به عنوان شهر پیشگام در بین شهرهای زیر 100 هزار نفر در حوزه بازآفرینی شهری مطرح شد.
وی افزود: با توجه به تجربه هایی که در سالهای گذشته بدست آوردیم بنظر می رسد جریان ارتقای کیفیت زندگی مورد توجه سیاستگذاران و مدیران شهری قرار گرفته است و امروز برگزاری این مسابقه در شهر الوند نشاندهنده آنست که این امر جزو اولویت های مدیریت شهری الوند نیز قرار گرفته و توانسته در مقیاس ملی، استانی و محلی سایر دستگاهها را با خود همراه کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه تصریح کرد: این دو پروژه به عنوان آغازگر این جریان، با هم اندیشی اساتید دانشگاه و اعلام فراخوان جهت برگزاری مسابقه ملی، یک جریان بدیعی است که می خواهد طرح اجرایی را از نگاه و طرح های خلاق تهیه کند و امیدوارم با انتخابی که امروز از بین طرح های ارائه شده صورت گرفت بتوانیم در گامهای بعدی به طرح های بسیار موفق و برنامه های بسیار کارآمد برای بازآفرینی شهر الوند دست پیدا کنیم.
وی در خصوص طرحهای ارایه شده در مسابقه گفت: 33 اثر در منطقه گلها و 58 اثر در بحش بازار ایرانی اسلامی ارایه شد که هرکدام با کیفیت ها و ابعاد مختلف، رویکردهای متفاوتی را در نظر گرفته بودند که در نهایت آنچه بیش از همه مورد توجه داوران در ارزیابیها قرار گرفت توجه به شاخصهایی نظیر احترام به ارزشهای فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی منطقه بود.
ایزدی با اشاره به بستر طبیعی زیبای شهر و ویژگیهای منحصر به فرد فرهنگی آن، شهر الوند را شهر تولید عنوان کرد و افزود: وقتی از صنعت صحبت می کنیم مهمترین کارش تولید است و با عنایت به شعار سال مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر تولید و اشتغال ملاحظه می کنیم که شهر الوند نمونه ارزشمندی از مفهوم تولید را در خود دارد و متشکل از مردمی زحمتکش در این عرصه است.
وی اضافه کرد: مدیریت شهری الوند نیز در همین راستا تصمیم گرفت زندگی شهروندان این شهر را ارتقاء دهد که جای قدردانی و خوشحالی است که شهرها حالشان بهتر می شود و نشانه بهبود این چنین برنامه هایی است که صورت می گیرد و ما امیدواریم در آینده نزدیک یاری کنیم تا این پروژه ها عملیاتی و اجرایی شوند.
داور مسابقه ملی طرح بازآفرینی شهری در پایان سخنان خود تأکید کرد: بزرگترین مطالبه مردم باید حقوق شهروندیشان باشد که با ابلاغ منشور حقوق شهروندی انتظار اینست که شهروندان ضمن اطلاع از حقوق خود، کیفیت های مورد انتظار زندگی خود را از مدیریت شهری و دولت درخواست کنند و در صورتیکه شرایط این مطالبه فراهم شود به تدریج شرایط پاسخ گویی دست اندر کاران نیز آماده می گردد.
در خاتمه برگزاری این مسابقه لطفی شهردار الوند نیز با تشریح این مرحله از مسابقه ملی طرح بازآفرینی شهر الوند اظهار داشت: طرح بازآفرینی شهر الوند با دو طرح احداث مجتمع گلها و احداث بازار ایرانی اسلامی با مهلت 40 روزه به مسابقه ملی گذاشته شد که 93 طرح در مجموع ارایه شد که این رقم بیش از حد انتظار بود.
وی در خصوص داوران این مسابقه گفت: داوران این طرح ها، افراد بسیار شاخصی در سطح ملی هستند، آقایان دکتر ایزدی، مهندس مانی فر، مهندس مجابی، مهندس وثیق نیا، دکتر سامه، دکتر سعیدی رضوانی، مهندس شریفی، مهندس محمد زاده و مهندس ذاکری هر کدام با سوابق درخشان، کار داوری این طرح ها را به عهده گرفتند.
وی افزود: از 33 طرح ارایه شده در منطقه گلها و 58 طرح ارایه شده در بحث بازار ایرانی اسلامی بطور جداگانه 5 طرح به مرحله دوم راه یافتند که انشاءا… طرح برگزیده تا پنجم خرداد نهایی و اعلام شود و ما طرح های خود را بر مبنای آن اجرایی کنیم.
شهردار الوند در خصوص طرح بازآفرینی اذعان داشت: طرح بازآفرینی شهری یعنی ضرورت نگاه به بافت فرسوده، که ما نمی توانیم از آن غفلت کنیم. خوشبختانه شهرداری الوند در بحث بازآفرینی سه طرح را مطرح کرد که دو طرح در سطح ملی است که مسابقه آن در مرحله اول به پایان رسید و یک طرح آن یعنی خانه اربابی در سطح استانی است.
وی در پایان ضمن تشکر ار دکتر ایزدی به خاطر توجه ویژه به شهر الوند و پیگیریهای همه جانبه در به ثمر نشستن این پروژه ملی، خاطر نشان کرد: با اجرای این سه طرح یک روح تازه به کالبد شهر الوند دمیده خواهد شد و این نقطه شروع بازگشت شهرداری به فعالیت ذاتی خود و احیای هویت شهری می باشد.
لازم به ذکر است؛ اسامی برندگان این مرحله از مسابقه ملی طرح بازآفرینی شهری الوند پس از طی مراحل اداری در اسرع وقت از طریق این سایت، به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید.

IMG_20170427_134848

امکان ارسال دیدگاه بسته شده است