درباره شهر الوند

شهر الوند در یک نگاه

شهر الوند دومین شهر بزرگ استان قزوین در 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین ، در اراضی رسوبی دشت قزوین ( اراضی درجه یک و درجه دو کشاورزی ) واقع شده و موقعیت آن 50 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 12 دقیقه عرض شمالی است .

جمعیت :

براساس آخرین گزارش ارسالی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، براساس نرخ رشد 5/2 درصدی در سال 84 جمعیت شهر الوند 80672 نفر اعلام شده است . همچنین طی استعلام فرمانداری البرز از مرکز آمار ایران ، آخرین رقم اعلام شده براساس نرخ رشد 5/2 درصدی در سال 84 ، 65100 نفر میباشد .

تقسیمات سیاسی- اداری:

شهر الوند در فاصله 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین قرار دارد . موقعیت جغرافیایی آن 50 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 12 دقیقه عرض شمالی است ارتفاع آن از سطح دریا 1235 می باشد . شهر الوند از نظر تقسیمات سیاسی و اداری جزو استان قزوین بوده و مرکز شهرستان البرز می باشد .

موقعیت طبیعی اقلیمی:

شهر الوند در مجاورت شهر صنعتی البرز شکل گرفته و خاستگاه آن روستای الوند ( واقع در جنوب غربی شهر فعلی ) می باشد . این شهر بدنبال احداث شهر صنعتی البرز و در مجاورت آن ، در اراضی درجه یک و دو کشاورزی دشت قزوین شکل گرفته است . از نظر اقلیمی دارای آب و هوای مدیترانه ( نیمه بیابانی ) با بارش متوسط سالانه 312 میلیمتر می باشد دمای شهر در طول سال معادل 13 درجه سانتی گراد است . جهت حرکت باد غالب که آزار دهنده است از جنوب شرقی و موسوم به باد راز یا شره می باشد که تؤام با خشکی هوا و افزایش دمای شهر می گردد . وجود 2 گسل اصلی در دو سمت شمال ( گسل قزوین ) با فاصله تقریبی 17 کیلومتری و جنوب ( گسل آبیک ) با فاصله 66 کیلومتری منطقه را آسیب پذیر نموده است .

حوزه نفوذ شهر:

حوزه نفوذ شهر به سبب قرارگیری آن در جوار قزوین از گستردگی چندانی برخوردار نیست و صرفاً آبادی هایی که جهت دسترسی به قزوین به ناچار از الوند عبور می کنند تحت تأثیر بیشتر شهر الوند قرار دارند . روستاهای نصرت آباد ، پیریوسفیان ، مشعلدار ، کمال آباد و تا حدودی حسن‌آباد کلج در حوزه نفوذ شهر الوند قرار دارند . به علاوه شهر صنعتی البرز و همچنین ناحیه صنعتی لیا در محدوده مستقیم شهر الوند واقع شده اند .