شهردار الوند در مصاحبه با رسانه ها؛ گزارش عملکرد ششماهه ی نخست سال 93 شهرداری الوند را تشریح کرد

شهردار الوند در مصاحبه با رسانه ها؛ گزارش عملکرد ششماهه ی نخست سال 93 شهرداری الوند را تشریح کرد

شهردار الوند در مصاحبه با رسانه ها؛

 گزارش عملکرد ششماهه ی شهرداری الوند راتشریح کرد

شهردار الوند گزارش ششماهه ی صورت جامع درآمد و هزینه ی شهرداری را تشریح کرد.
در سالی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری گردیده است به پای صحبتهای یکی از مدیران شهری، مهندس یحیی پور شهردار الوند می نشینیم. مدیری که بیش از یکسال است که از مدیریتش می گذرد و نظم و انضباط کاری را جزو شعارهای تحقق یافته خود میداند که در نهایت رضایت ارباب رجوعین را به همراه داشته است، وی در این گفتگو که در خصوص عملکرد ششماهه ی نخست سال جاری تدارک دیده شده است، با افتخار اعلام دارد که با کاربست منویات رهبری، گامی اساسی در تحقق اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشته است.
• به عنوان اولین سوال بفرمایید در سال جاری شهرداری الوندچه اقداماتی در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری بر داشته است؟
در ششماهه نخست سال 1393 اقدامات متعددی در راستای تحقق شعار سال برداشته شده است که می توان به مواردی از جمله: فعال نمودن کدهای درآمدی، فعالسازی واحدهای نوسازی و پیشه وران، کاهش هزینه ها از طریق واگذاری فعالیت هایی که برای شهرداری صرفه ی اقتصادی ندارد، به بخش خصوصی و عدم عقد قرارداد با پیمانکاران فضای سبز و استفاده از نیروهای موجود شهرداری و برگزاری، مشارکت و همکاری با ارگانها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی جهت برگزاری برنامه های فرهنگی – آموزشی در سطح شهر، اشاره کرد.
ارتقای درجه شهرداری، زمینه ها و بسترهای لازم جهت ایجاد ظرفیت های انسانی و اقتصادی لازم را جهت رشد و گسترش کادر اداری و همچنین گسترش فعالیت های شهرداری را فراهم می کند که این امر در نیمه اول سال رقم خورد.
• لطفاً در خصوص بودجه ی شهرداری و چگونگی تحقق آن توضیح دهید؟
بودجه ی شهرداری در سال 1393 که رقمی در حدود 420 میلیارد ریال می باشد در ششماهه ی نخست با توجه به رکود ساخت و ساز و مشکلات عدیده ای که شهرداری با آن روبرو بود 35 درصد تحقق یافت، معذالک با توجه به بدهی های گذشته ی شهرداری در عرصه ی عمرانی شاهد فعالیت های وسیع در سطح شهر می باشیم که می توان به پیاده رو سازی و اجرای کفپوش سطح شهر الوند و نصرت آباد، طراحی و جدول گذاری منطقه ی 8، روکش آسفالت معابر سطح شهر الوند، تکمیل ساختمانهای فرهنگ و دارالقرآن اشاره کرد. گفتنی است عملیات عمرانی ساخت المان شهدای گمنام نیز آغاز شده و مراحلی از کارهای عمرانی ساختمان اداری شهرداری نیز طی شده است و همچنین پیاده رو سازی و اجرای کفپوش سطح شهر الوند و نصرت آباد نیز در حال اجراست.
احداث دو پارک ترنم و طراوت نیز از جمله اقداماتی است که شهرداری الوند طی مدت زمانی کمتر از یکماه در آغاز سال جاری آنرا به بهره برداری رساند.

• بحث انتقال نخاله های دپو شده که عمدتاً مورد سوال قرار می گیرد، چیست؟
انتقال نخاله های دپو شده در پشت مزار شهدا که چهره ی آن منطقه را به مناسبت همجواری با دانشگاه پیام نور و ورزشگاه امام علی(ع) نا مناسب گردانده بود با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد و پانصد هزار ریال و با فعالیت شبانه روزی در کمتر از دوماه پاکسازی شد.
• یکی از اقدامات شما ساماندهی به وضعیت دکه های مطبوعاتی در سطح شهر است، در این خصوص توضیح دهید.
ساماندهی دکه های مطبوعاتی سطح شهر از جمله اقدامات زیر بنایی در راستای ارایه ی خدمات فرهنگی و کاستن از موازی کاری با سایر صنوف دیگر می باشد که با برگزاری مزایده ی عمومی کلیه ی دکه ها به برندگان آنها واگذار گردید که البته در برخی از آنها مشکلاتی پیش آمد که با مداخله مراجع قضایی مشکل مرتفع و بزودی واگذاری ها کامل می شود.
• به طور مختصر توضیحاتی در حوزه ی فنی و شهرسازی و اصلاحات صورت گرفته در طرح جامع توضیح دهید.
در حوزه ی فنی و شهرسازی با شناسایی 40 مورد نقیصه در ابلاغیه طرح جامع و انجام مکاتبات لازم در این خصوص، در راستای تسهیل در امر نوسازی بافت شهری و ارایه ی خدمات مطلوب به شهروندان پیرو پیگیریهای مکرر شهرداری از اداره کل راه و شهرسازی جهت اخذ مصوبه های کارآمد و مفید کمیسیون ماده 5 صورت گرفته است که موارد ذیل تصویب و به مرحله ی اجرا رسیده است:
– اعمال درب سواره رو از هر بر در قطعات بالای یک بر
– بلوار فارابی شرقی (پلاکهای جنوبی احداث زیرزمین و همکف تجاری صد در صد و طبقه اول اداری)
– اصلاح طول پخی در سطح شهر الوند به حداقل ممکن
– اصلاح مساحت نورگیرها و پاسیو ها مطابق ضوابط مرکز استان
– حذف دو متر عقب نشینی در بر بلوارهای سطح شهر از جمله بلوار 22 بهمن، بلوار شهرداری، بلوار سهروردی با کاربری تجاری در صورتیکه حداقل عرض پیاده رو 5 متر باشد.
– حذف راه پله فرار در بلند مرتبه ها و احداث آن مطابق ضوابط مرکز استان
– احداث یک واحد تجاری به میزان 10% مساحت زمین تا حداکثر 24 متر مربع در کلیه زمینهای دو بر با شرط حداقل عرض 8 متر برای معابر
– تأمین پارکینگ در 20 درصد فضای حیاط
– واحدی کردن زمینهای بالای 250 متر مربع به بالا در مناطق آزادی، شش و کوی پزشکان و … به صورت 75 متر مربع برای هر واحد
– تعلق تراکم تشویقی به عرض 2 متر در پلاکهای جنوبی مازاد بر شصت درصد با شرط عقب نشینی (5/1 متر با حفظ مالکیت خصوصی) و ایجاد حیاط خلوت و نصب نرده و دیوار مجوف
– اخذ مصوبه سه طبقه مسکونی روی تجاری در سطح اشغال مجاز در بلوار شهید رجایی به شرط تأمین پارکینگ مورد نیاز
• در حوزه های دیگر شهرداری چه اقدامات صورت گرفته است؟
گسترش و بروز رسانی نرم افزارهای اتوماسیون اداری، فنی و شهرسازی، اداری و کارگزینی، مالی و درآمد و … از جمله اقداماتی است که شهرداری الوند در راستای تسهیل در امور شهروندان و تکریم ارباب رجوعین انجام داده است.
در حوزه ی نوسازی، مطالعه ی بیش از 30.000 پرونده و تشکیل مجدد آنها و صدور فیش های نوسازی برای تمامی املاک که اکنون به یکی از کدهای معتبر درآمدی تبدیل شده است.
در حوزه سد معبر نیز با رایزنی های گوناگون اقدام به شناسایی عقد قرارداد با صاحبان محل ترمینال سابق(گاراژ محمدخانی) گردید که با ورود دادستان محترم در خصوص برخورد با وانت بارهایی که سد معبر می کردند، اکنون تعدادی از دستفروشان در این محل مستقر شده اند و به زودی همه ی این عزیزان می بایستی نسبت به استقرار در این مکان اقدام نمایند.
• املاک شهرداری ها یکی از منابع درآمدی شهرداریها محسوب می شوند، شما در این خصوص چه کارهایی انجام داده اید؟
درخصوص املاک شهرداری، تعداد زیادی از پرونده های املاک شهرداری که از گذشته بدون مطالعه بایگانی شده بودند و باعث تضییع حق و حقوق شهرداری و بیت المال شده بود، خوشبختانه با مطالعات صورت گرفته تعدادی از املاک شهرداری شناسایی شدند و با تشکیل پرونده مجدد جزو املاک شهرداری محسوب شدند و درحال حاضر به جرأت می توان گفت در بحث املاک، کلیه پرونده ها به روز شده و هیچ ملکی حتی یک متر از املاک شهرداری بدون پرونده نیست که این امر نیز یکی از افتخارات شهرداری الوند می باشد .
• چه برنامه ای در خصوص احداث بوستان در ناحیه ی شهری نصرت آباد انجام داده اید؟
در خصوص احداث بوستان در ناحیه ی شهری زمینی به مساحت حدوداً 8000 متر مربع در قسمت جنوب غربی(زمینهای معروف به رجبی) شناسایی شده و در آینده کلنگ احداث این بوستان به زمین زده می شود و امیدوارم با احداث این بوستان تا حدودی مشکل شهروندان حل شود. همچنین استقرار دفتر نمایندگی شهرداری در ساختمان اختصاصی آتش نشانی و شهرداری، پیاده رو سازی معابر اصلی نصرت آباد، روکش آسفالت معابر، لکه گیری آسفالت، کف کشی و اصلاح شیب نهرها، از جمله کارهایی است که در این ناحیه اقدام و برخی نیز همچنین در دست اقدام می باشد.
• با توجه به این که شهرداری الوند از لحاظ فضاهای ورزشی در سطح استان در جایگاه مطلوبی قرار دارد، در ششماهه ی نخست چه اقداماتی در این حوزه صورت گرفته است؟
در حوزه ورزشی برگزاری کلاسهای آموزشی کشتی نونهالان و نوجوانان، کشتی جوانان، ژیمناستیک بانوان و آقایان، فوتسال آقایان، والیبال آقایان و بانوان، بسکتبال آقایان و بانوان، کاراته آقایان و بانوان، کونگ فو آقایان، تنیس روی میز آقایان، ایروبیک بانوان، آمادگی جسمانی، اعزام تعدادی از مربیان جهت شرکت در کلاسهای طرح ارتقای علمی مربیان، راه اندازی کلاسهای آمادگی جسمانی برادران و کونگ فو خواهران، شرکت در مسابقات کونگ فو در استان کردستان، برگزاری مسابقات بسکتبال بانوان منطقه 2 کشور، برگزاری مسابقات کشتی، برگزاری مسابقات تنیس روی میز، برگزاری سه دوره مسابقات فوتبال، برگزاری طرح اوقات فراغت دانش آموزان طبق برنامه، اعزام به مسابقات ژیمناستیک آموزشگاهی کشور و کسب مدال برنز در قسمت بانوان در استان تبریز، برگزاری مسابقات والیبال نوجوانان قهرمانی کشور و کسب 3 مدال طلا ، برگزاری اردوی تیم ملی ژیمناستیک به مدت 60 روز در سالن ژیمناستیک مجموعه ورزشی امام علی(ع)، شرکت در مسابقات کونگ فو جهت راهیابی به مسابقات برون مرزی، چهار دوره اعزام گروه کوهنوردی شهرداری الوند.
• با عنایت به نامگذاری سال جاری، در خصوص فرهنگ چه اقداماتی در نیمه ی نخست سال صورت گرفته است؟
بنده معتقدم، مدیریت شهری صرفاً نباید فعالیت های خود را در حوزه ی عمرانی متمرکز نماید چرا که فرهنگ و فرهنگ سازی شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همکاری و مشارکت سازمانها و نهادهای دولتی و مردم نهاد خود می تواند در رشد و گسترش این حوزه موثر واقع شود. در صورتیکه شهروندان مسوولیت پذیر و مشارکت جو باشند، اجرای پروژه های عمرانی تسهیل و ضرورت آن، تصدیق می گردد و در این راستا شهرداری الوند برنامه هایی را در ششماهه ی نخست انجام داده است که عبارتند از:
 همکاری با اداره میراث فرهنگی شهرستان البرز در برگزاری نمایشگاه صنایع دستی
 همکاری با هیئات مذهبی شهر الوند در برگزاری مراسم میلاد حضرت زهرا (س)
 همکاری با اداره آموزش و پرورش شهرستان البرز در برگزاری جشنواره فیلم رشد
 همکاری با کمیته امداد امام خمینی(ره) در تقدیر از زنان نمونه
 همکاری با شبکه بهداشت البرز در برگزاری کلاس آموزش پیشگیری از بیماری ها
 همکاری در برگزاری مراسم جشن پایان دوره مهد کودک ها و دبستان های شهر الوند
 همکاری با خانه کارگر البرز در برگزاری مراسم هفته کارگر
 همکاری با اداره آموزش و پرورش شهرستان البرز در برگزاری مراسم روز معلم
 همکاری با هیات امنای مسجد سیدالشهدا در برگزاری مراسم میلاد حضرت جواد (ع)
 همکاری با هیات جوانان متوسل به حضرت فاطمه زهرا(س) در برگزاری مراسم میلاد حضرت علی (ع)
 همکاری با کانون ساخت اندیشه در برگزاری افتتاحیه کانون ساخت اندیشه
 همکاری با بسیج هنرمندان شهرستان البرز در برگزاری مراسم سالروز فتح خرمشهر
 همکاری با امور بانوان فرمانداری شهرستان البرز در برگزاری مراسم بزرگداشت امام راحل(ره)
 همکاری با بخشداری البرز در برگزاری همایش آداب و رسوم
 مشارکت با گروه علمی و فرهنگی صراط در برگزاری جشنواره روز جوان
 مشارکت با گروه علمی و فرهنگی صراط در برگزاری همایش عصر مهدویت
 مشارکت با هیات منتظران ظهور در برگزاری مراسم میلاد حضرت علی (ع)
 مشارکت و همکاری با هیئات منتظران ظهور و فاطمیون در برگزاری مراسم میلاد حضرت امام زمان(عج)
 همکاری با نهاد کتابخانه های عمومی البرز در برگزاری مراسم شب شعر امام خمینی(ره)
 برگزاری دوره عمومی آتش نشانی
 مشارکت با کانون فرهنگی هنری مسجد حضرت ابوالفضل (ع) در برگزاری همایش خانواده صالح
 همکاری با انجمن خوشنویسی شهرستان البرز در برگزاری نمایشگاه خوشنویسی
 مشارکت با موسسه چشمه های سلامت روان در برگزاری همایش مبارزه با مواد مخدر
 همکاری با ارگانهای مختلف جهت برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئولین شهر
 مشارکت با انتشارات پروانه سفید در برگزاری نمایشگاه کتاب و اسباب بازی فکری
 همکاری با سپاه ناحیه امام رضا (ع) البرز در برگزاری همایش عاشقان ولایت
 همکاری با فرمانداری شهرستان البرز در برگزاری جشنواره معرفی مد و لباس
 همکاری با سپاه ناحیه امام رضا (ع) البرز در برگزاری نشست بصیرتی
 همکاری با کانون معلولین توانا در برگزاری مراسم تشویق دانش آموزان ممتاز شهر الوند
 همکاری با فرمانداری شهرستان البرز در برگزاری نمایشگاه لباس و مد
 همکاری با اداره تبلیغات اسلامی البرز در برگزاری جشن میلاد حضرت معصومه(س)
 برگزاری مراسم تشویق از دانش آموزان ممتاز پرسنل شهرداری
 همکاری و حمایت از کاروانهای راهیان نور
 دراختیارگذاری رایگان فضاهای تبلیغاتی سطح شهر جهت فعالیت های فرهنگی – اجتماعی سازمانها و ارگانهای دولتی و مردم نهاد
 پشتیبانی کامل از برگزاری مراسمات عمومی از جمله نماز عید فطر، راه پیمایی 22 بهمن و روز قدس
 برگزاری مراسم تجلیل از حافظان و قاریان برتر
 برگزاری مراسم زیارت عاشورا و دعای ندبه در جوار گلزار شهدا و مزار شهدای گمنام
 حمایت از مولفان و ناشران محلی و اهدای کتاب
 ارسال پیامکهایی با مضامین آموزشی، فرهنگی و بهداشتی به مناسبتهای مختلف
 همکاری با سپاه ناحیه ی امام رضا(ع) در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر در بوستان ملت و برگزاری نماز مغرب و عشاء و پخش کلیپ های فرهنگی از تلویزیون شهری

• یکی از پروژه هایی که وعده ی اجرای آن را در آینده ی نزدیک داده بودید، تعریض بلوار خلیج فارس بود، چه اقداماتی در این خصوص صورت گرفته است؟
مطالعات و برنامه ریزی های اجرای طرح مذکور انجام گرفته است، اعتبار تأمین و پیمانکار مشخص و حتی طرح اجرای پروژه نیز ترسیم شده است ولی متأسفانه به جهت قرار گرفتن تأسیسات زیربنایی شرکتها و ادارات آب، برق، گاز و تلفن در این مسیر، فعلاً روند اجرایی آن متوقف گردیده است که البته تمهیداتی جهت اجرای هر چه سریع تر این پروژه اندیشیده شده است.

• لطفاً، علت توقف پروژه ی کمربندی شهر الوند را نیز توضیح دهید.
در خصوص پروژه ی کمربندی، از ابتدای اجرا و کلنگ زنی می بایست تملکات مسیر کمربندی صورت می گرفت تا در روند اجرای آن مشکلی ایجاد نشود که متأسفانه این اقدام صورت نگرفت و مشکل عمده ی شهرداری در این خصوص، تملک ادامه ی مسیر کمربندی می باشد که امیدوارم مالکین با در نظر گرفتن ضرورت اجرای این پروژه و تسهیل در عبور و مرور شهروندان و مسافرین، منافع بلند مدت را به منافع زود گذر ترجیح داده و شهرداری را در این راه یاری رسانند.

اهم پروژه های شهرداری الوند در ششماهه ی نخست سال93:

1- پروژه ی المان شهدا
پیشرفت فیزیکی 55%
در مرحله ی زیرسازی و اسکلت و رسم بندی زیر سقف می باشد .
2- پروژه ی پیاده رو سازی
انجام زیر سازی مسیرهای انجام شده 16000 متر مربع .
اجرای کفپوش به مساحت 4000 مترمربع انجام شده
پیشرفت فیزیکی 10%
3- پروژه ی منطقه ی 8
پیشرفت فیزیکی پروژه جدولگذاری 85%
پیشرفت فیزیکی زیرسازی خیابان 70%
پیشرفت فیزیکی زیرسازی پیاده رو 60 %
با اجرای جدول بخ طول 6700 مترطول و زیرسازی پیاده رو به مساحت 7500 متر مربع و زیرسازی و پیاده رو خیابان به مساحت 3400 مترمربع آماده سازی گردیده است .
4- گزارش لکه گیری و روکش آسفالت
لکه گیری : پخش 1200 تن آسفالت طی 3 هفته ¬ی گذشته در سطح شهر الوند جهت برطرف نشدن حفاری ها و کوچه هایی که نیاز به آسفالت داشته اند .
5- پروژه ی روکش آسفالت
پخش روکش آسفالت منطقه¬ی 8 ( به میزان پیشروی 70 % ) و میزان آسفالت پخش شده در این منطقه 29000مترمربع می باشد .
6- تراش آسفالت
تراش آسفالت در جاده بویین زهرا به طول 5200 مترطول و عرض 6 تا 5/8 طی یک ماه گذشته بوده است .
پروژه ی ترمیم جداول سطح شهر الوند و نصرت آباد :
اجرای اصلاح و بازسازی مجدد و کامل جدولگذاری ، فرعی خیابان امام کوچه های شماره ی 2-4-6-8-10-12-9-13 با فرعی های ذکر شده منتهی به کوچه های جدولگذاری کوچه ی 8 خیابان بهشتی نصرت آباد به طول 170 متر طول و زیر سازی کامل
جدولگذاری کوچه ی استقلال 10 انتهای کوچه به طول 50 متر و زیرسازی کامل و شروع اجرای جدولگذاری کوچه 11 خیابان امام .
7- پروژه ی دارالقرآن شهر الوند
پیشرفت فیزیکی ابنیه 80%
پیشرفت فیزیکی سیستم الکتریکال و مکانیکال 80 %
لازم به ذکر است سفید کاری طبقه ی همکف به اتمام رسیده است و طبقه¬ی اول آماده ی سفید کاری می باشد و همچنین تمام سقفهای طبقه ی همکف و اول سقف کاذب کناف بطور کامل انجام گردیده است .
اجرای کابل کشی لوله گذاری سیم کشی کلیه روشنایی ها سیستم اعلام حریق اضطراری و سیستم پیجینگ
نصب کلیه ی روشنایی های اطاقها و راه روی طبقه ی همکف و اول به انجام رسیده است
اجرای سیستم گرمایشی ( موتور خانه ) به انجام رسیده است .
نصب سنسورهای اعلام حریق به اتمام رسیده است
نصب کلیه ی پریزهای برق اصلی و اضطرای و شبکه ی داخلی به اتمام رسیده است .
8- ساختمان اداری شهرداری الوند
اجرای 3 panl دیوارهای باقی مانده و قسمتهای اصلاحی و اجرای شات تمامی دیوارهای بیرونی و داخلی اجرای گج خاک و دیوارهای طبقه ی همکف نصب و اجرای لوله کشی برق اجرای دیوار محوطه و فونداسیون آن خاکبرداری کل محوطه لایه رگلاژی از جمله کارهای انجام شده است . پیشرفت فیزیکی 45% و پیشرفت مالی 40%
9- ساختمان آتش نشانی :
اجرای کامل فاز 1 اسکلت و اجرای دیوار کشی اطراف زیرزمین و اجرای سیستم زهکشی .
پیشرفت فیزیکی 100 % پیشرفت مالی 100 %
10- اجرای کتابخانه در نیم طبقه سوله فرهنگی نصرت آباد
اجرای ککامل دیوارها گچ خاک و اجرای کامل سقف کاذب پیشرفت فیزیکی 90 % پیشرفت مالی 100%
11- اجرای باجه بانک شعبه دادگستری :
اجرای کامل تا پایان مرحله سفتکاری پیشرقت فیزیکی 50% مالی 50%
12- اجرای سرویس بهداشتی ها :
فونداسیون 2 سرویس بهداشتی اجرا گردیده ، نصرت آباد اسکلت زده شده است ولی در پارک نماز در مرحله فونداسیون می باشد پیشرفت فیزیکی 20 % مالی 20 % می باشد .
13- پروژه کارهای واحد امانی در سطح شهر الوند و نصرت آباد
اصلاح کانال رسالت 11 و 7 80 طول نهر
نصرت آباد تقاطع خ استقلال 12 مورد به طول 90 متر نهر
خیابان مطهری – رشادت اصلاح جدول به طول 70 متر طول
خیابان رجایی اصلاح ورودی کوچه¬ی فرعی 3 مورد به طول 24 متر
خیابان نسترن اصلاح و کنده کاری و جدولگذاری 3 مورد به طول 30 متر
خیابان مطهری کوچه شهید عباسی اصلاح کنده کاری ورودی کوچه 9 موردبه طول 70 متر
بلوار معلم کوچه¬ی 16 فارابی . کنده کاری و جدولگذاری به طول 110 متر
خیابان آزادی کوچه 18-20 اصلاح و ورودی کوچه به طول 40 متر
بلوار 22 بهمن جنب ترمینال جدولگذاری به طول 180 متر
خیابان امام سجاد کوچه¬ی 19 به طول 10 متر
بتن ریزی و جدولگذاری پل ورودی مسکن مهر به طول 20 متر
نصرت آباد خیابان گلها – نسترن – ارغوان – به طول 400 متر
جالیز کاری – موزاییک کاری – مسکن مهر – خ آزادی – فارابی 16 500 متر مربع
نصب ریل سطل زباله – پایه تابلو کمیته ترافیک به تعداد 150 عدد در شهر الوند و نصرت آباد
ساخت و کچ خاک قبور در مزار به تعداد 250 عدد .
سنگ گذاری قبور 70 عدد
موزاییک کاری بین قبور 200 متر مربع
کارگر در اختیار جهت کار در منطقه¬ی 8 500 ساعت کاری
کنده کاری و سرامیک کاری و سنگ کاری سرویس بهداشتی پارک ملت
نصب دریچه آب در سطح شهر 15 مورد
دیوار کشی پارک صلحا 30 مترمربع
تولید دال قبور 400 عدد