در جلسه ای به میزبانی شهرداری الوند صورت گرفت؛ امضای تفاهم نامه ی مشارکت اجتماعی بین شهردار الوند و دادستان شهرستان البرز

در جلسه ای به میزبانی شهرداری الوند، تفاهم نامه ای بین شهردار الوند و دادستان شهرستان البرز در خصوص مشارکت اجتماعی به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی شهرداری الوند؛ سعید آگشته شهردار الوند در این جلسه بیان کرد: شهرداری ها از ابتدای تأسیس وظایف مختلفی را بر عهده داشتند به طوریکه در طول سالیان سال از یک نهاد حاکمیتی به یک نهاد مدیریتی و در نهایت امید است به یک نهاد فرهنگی- خدماتی تبدیل شوند.

وی تصریح کرد: اگر ما به سمت فرهنگ و فرهنگ سازی از نگاه شهری برویم بخش عمده ای از هزینه ها کاهش می یابد. و افزود: بخشی از هزینه ها صرف نگهداری سیستم می شود که هر چه عمر آن افزایش یابد هزینه های بیشتری برجای می گذارد.

آگشته در ادامه گفت: شهرها متشکل از مجموعه ای از منازل، واحدهای صنعتی، معابر و غیره است که هزینه نگهداری آن در بین اقشار مختلف متفاوت است امید است با امضای این تفاهم نامه اقدامات موثری جهت افزایش میزان آگاهی مردم برای زندگی شهری و تبدیل شهروندان به شهروندان متعالی صورت گیرد.

عادل پور امام جمعه شهر الوندنیز در این جلسهگفت: تفاهم نامه ای که بین دادستان شهرستان البرز و شهردار الوند در مورد مسایل آموزشی، دینی و اخلاقی بسته شده است نوعی پیمان کاری در راستای شکوفا شدن اخلاق اسلامی است.

وی ضمن بیان روایتی از امیر مومنین علی (ع) تشریح کرد: شش خصلت جهت ظهور و بروز حقیقت و اخلاق لازم است که خدادوستی، خدمتگزاری، پاکیزه کردن مال و درآمدها، انفاق و صدقه دادن، کمک به خویشاوندان و صله ارحام و سجده های طولانی از آن جمله اند.

در ادامه شجاع ذوقی دادستان شهرستان البرز، یکی از مباحث مهم در تمام دولت ها و جوامع بشری را بحث پیشگیری دانست و افزود: پیشگیری بحثی است که بیشتر در حوزه پزشکی مطرح است و در مباحث دینی و شهرسازی نیز به نوبه خود قابل طرح است.

وی خاطر نشان کرد: برای نتیجه گرفتن امر پیشگیری، نیاز به تبیین و بیان فرهنگ می باشد که شالوده تمام کارهای اقتصادی و سیاسی فرهنگ است. چنانچه کشوری به مباحث فرهنگی توجه نداشته باشد در نهایت در زمینه های اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی منهدم خواهد شد بنابراین اولین کار توجه به فرهنگ است.

دادستان شهرستان البرز در ادامه تأکید کرد: 50 تا 60 درصد از اصول قانون اساسی به طور مستقیم و غیر مستقیم با فرهنگ و آموزش و پرورش در ارتباط است که از آنجمله می توان به اصول 175،30،24،3،2 اشاره کرد.

ذوقی ضمن بیان مصادیقی از این ارتباط در حوزه فرهنگی کشور، در خصوص شهرداری گفت: شهرداری می تواند قبل از صدور پروانه ساختمانی، ساعاتی را جهت آموزش از شرایط امنیتی، فرهنگی و اجتماعی و رعایت مسایل آن صرف سازندگان مسکن نمایند.

وی ضمن بیان آموزش شهروندان، زیبا سازی شهر، آموزش کارکنان شهرداری که از مفاد تفاهم نامه است گفت: آموزش نرم افزاری توسط دادگستری و سخت افزاری توسط شهرداری انجام می گیرد تا قدمی جهت پیشگیری و فرهنگ سازی برداشته شود که این امر همکاری تمام سازمانها، مدیران و پرسنل شهرداری را می طلبد.

سپس ابوالقاسم علیپور رییس شورای اسلامی شهر الوند ضمن تشکر از تعاملات سازمانهای مختلف با شورای اسلامی شهر اظهار امیدواری کرد: ان شاءا… از طریق این تفاهم نامه فرهنگ را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

در پایان جلسه تفاهم نامه به امضای طرفین رسید و از آقای امیر جلالی معاون دادستان به خاطر تعامل سازنده با شهرداری الوند ضمن اهدای لوح، تقدیر و تشکر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *الزامی